
Célzott hatású italok, azaz funkcionális italok
január 21, 2023
Az agyunk télen – kevesebb fény, csökkent koncentráció
február 6, 2023
Tapasztalt repülős vagyok. Négyévesen ültem repülőn először, ráadásul jó hosszú útra indultunk szüleimmel, átrepültük az Atlanti-óceánt. Senki nem kérdezte, hogy izgulok e, gyerek voltam, vittek. Sokat utaztunk és ma, több évtizeddel később az utazás és repülés része az életemnek. Mivel távolabbi helyeket is szeretek felfedezni, a repülést nem tudom elkerülni, denem vágyom kifejezetten repülni. Gyerekkorom óta mantrázom, hogy amelyik gépen én repülök, az rendben megérkezik. Eddig bejött.
Utazásaim során láttam már jó pár embert elfehéredni és zacskókat kérni szomszédoktól fel és leszállásnál, viharban imádkozó embereket, leszállás után hálából földet csókolót, és persze olyanokat is, akik félelmüket saját keverésű alkohol és gyógyszer tompításával kezelték. A legdurvább egy ismerősöm volt, aki pánikrohamot kapott Angliában a kifutópályán és meg kellett állnia a gépnek, tele utasokkal. Nyílván vannak emberek, akiknek a repülés nagyon komoly stresszel jár és nyugtatókkal tudnak csak repülni.
Szerintem mindenkiben van némi feszültség, főleg fel és leszállásnál. Én ebbe a kategóriába tartozom. Felszállásnál érzem emberi parányiságomat, egy kicsit jobban kapaszkodom a karfába, és mindig dobban egyet a szívem, amikor a felfelé robotoló hangos motorhang az elért magasságban hirtelen elcsitul.
Statisztikákból tudjuk, hogy a repüléstől kéne a legkevésbé félni, mert a legbiztonságosabb jármű. 1:3,37 milliárdhoz az esélye annak, hogy repülőgép balesetben meghaljon valaki. Viszont, ha mégis lezuhan egy gép vagy tragédia történik, sokkal többen halnak meg és a média is többet foglalkozik egy ilyen eseménnyel, ami jobban megmarad az emberekben.
De miért is tartunk annyira a repüléstől? A Stratosjetnél végzett felmérés szerint az utasok 60 százalékánál jelentkezik kisebb-nagyobb mértékű szorongás a repüléstől. Ebből 2,5-5%, akiknél nagyon komoly gondot okoz a repülés. Ennek leggyakoribb kiváltója, hogy nem tudjuk kontrolálni a helyzetet, ki vagyunk szolgáltatva egy-két pilótának, akiket nem is ismerünk. Bár a légiutaskisérők minden felszállás előtt bemutatják mi a teendő vészhelyzet esetén, tényleges vészhelyzet esetén kétlem, hogy mindenki nyugodtan magára tudná tenni az oxigén maszkot és kedvesen segítene a szomszédjának. Aki klausztrofóbiában szenved, annak kihívás több órán keresztül egy bezárt térben lenni több ezer méter magasan.
Mit tehetünk, hogy csökkentsük a fellegekben való félelmünket?
Amennyiben szorongásunk kisebb mértéket ölt, különböző relaxációs és meditációs gyakorlattal lehet készülni a repülésre. Ma már jó pár videót találunk erre a Youtube-on is.
Ha úgy érzed, hogy szorongásod nagyobb mértékű, fontos, hogy orvostól kérjél segítséget és ne Te magad adagold a gyógyszert és alkoholt.
Karácsony után férjemmel elutaztunk Isztambulba, most először próbáltam ki a Basic Lab FLYPRO funkcionális italát. Felszállás előtt fél órával ittam meg – szerencsére pontosan indult a gép. Mint említettem a blog elején, kicsit szorongok felszállásnál. Most teljesen nyugodtnak éreztem magam, aggódó gondolatoknak nyoma sem volt. Picit el is álmosodtam, így a két órás útnak a felét átaludtam. A FLYPRO nyugtató hatása három órán keresztül hat, így leszállásnál is tökéletesen rendben voltam. Az italban található tiszta növényi kivonatok, mint a Rhodiolarosea és a golgotavirág, valamint a hozzáadott Gaba és L-triptofán segítenek lenyugodni, ellazulni és elkerülni a hangulatingadozásokat repülés alatt.